Od czasu do czasu piekę jednocześnie 2 chlebki, w 2 Garnkach Rzymskich o pojemności 2,5 l.
Bardzo często pojawiają się pytania, jak długo należy moczyć Garnek Rzymski w wodzie?
Najlepiej sprawdzić to samemu eksperymentalnie.
Ponieważ tym razem piekłam jednocześnie dwa chlebki w dwóch garnkach, więc to była świetna okazja, aby zrobić test porównawczy. Jeden garnek moczyłam 5 minut w wodzie, drugi 15 minut.
Piekarnik mój piecze raczej równo, więc położenie garnków w piekarniku było bez znaczenia.
Włączona grzałka górna i dolna. Nie używam termoobiegu w czasie pieczenia w Garnkach Rzymskich.
Lubię chlebki, które są pięknie wyrośnięte, środek mają elastyczny i spieczoną, chrupiącą skórkę, pod warunkiem że nie jest ona popękana. Odpowiednio nawilżając garnek można ten efekt osiągnąć.
Oto wynik eksperymentu
Po godzinie pieczenia, chleb pieczony w garnku moczonym 5 minut miał mocno spękaną, ostrą skórkę. Ładnie to wygląda, ale krojenie takiego chlebka jest bardzo utrudnione.
Wnętrze chleba, w jednym jak i drugim przypadku bez zarzutu.
Chleb z garnka moczonego 15 minut wyrósł wyższy, skórka chrupiąca bez spękań.
Dla pewności przy okazji kolejnego wypieku moczyłam garnek około 15 - 20 minut.
W przypadku, gdy piekarnik nie równo piecze (bo i to kiedyś przerabiałam), i chcemy piec równocześnie w dwóch garnkach, to garnek który będzie w strefie gdzie piekarnik mocniej grzeje, dobrze jest dłużej moczyć w wodzie - wydłużyć czas moczenia garnka o około 10 minut.
Chciałam podkreślić, że inaczej spawa będzie wyglądać jeśli chodzi o dobór optymalnego czasu moczenia garnka w przypadku pieczenia w garnkach nie szkliwionych, częściowo szkliwionych, czy pieczeniu bez pokrywki.

Składniki:
- 700 g mąki pszennej,
- 300 g mąki żytniej razowej,
- 50 g świeżych drożdży (lub 0,5 szklanki domowego zakwasu),
- 1 łyżeczka cukru,
- 2 łyżeczki soli,
- 2 szklanki dodatków mix (słonecznik, siemię lniane, otręby pszenne)
- ok. 3,5 szklanki ciepłej wody,
2 x Garnek Rzymski Dafi pojemność 2,5 litra
lub
1 x Garnek Rzymski Dafi pojemność 6,5 litra
Drożdże rozcieramy z łyżeczką cukru, mieszamy z odrobiną ciepłej wody, oprószamy mąką i odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.
Mąkę pszenną i żytnią mieszamy z solą oraz dodatkami, na końcu dodajemy wyrośnięty zaczyn drożdżowy i ciepła wodę. Całość mieszamy do osiągnięcia jednolitej masy.
Ciasto odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.
Garnki Rzymskie moczymy w wodzie, dla mnie optymalny czas to 15 - 20 minut. Ale tym razem jeden garnek moczyłam w wodzie 5 minut, drugi 15 minut. Efekt końcowy opisałam na początku, poniżej zamieszczam zdjęcia.
Ciasto, gdy podwoi swoją objętość, ponownie wyrabiamy, dzielimy na 2 równe porcje i przekładamy do Garnków Rzymskich, których wewnętrzne ścianki są posmarowane masłem i dokładnie obsypane otrębami pszennymi.
Nie trzeba czekać, aż ciasto ponownie wyrośnie. W piekarniku będzie miało doskonałe warunki do rośnięcia.
Garnki Rzymskie nakrywamy pokrywkami i wstawiamy do zimnego piekarnika, chleb pieczemy około 60 minut w temp. 200 st. C. Jeśli po tym czasie powierzchnia chleba nie jest wystarczająco rumiana i chrupka, zdejmujemy pokrywkę i dosłownie na chwilę jeszcze wstawiamy garnek z chlebem do piekarnika.
Uwaga:
- Chleb pszenno - żytni na domowym zakwasie przygotowuję prawie w identyczny sposób jak ten na drożdżach, tyle że ciasto odstawiam na noc do wyrośnięcia, chlebki piekę na drugi dzień.