Translate Website

Chleb pszenno - żytni

Dziś proponuję chleb pszenno - żytni. Można go upiec z dodatkiem drożdży lub naturalnego domowego zakwasu. Obie wersje smaczne z tym, że chleb na zakwasie dłużej zachowuje swoją świeżość.

Od czasu do czasu piekę jednocześnie 2 chlebki, w 2 Garnkach Rzymskich o pojemności 2,5 l. 


Bardzo często pojawiają się pytania, jak długo należy moczyć Garnek Rzymski w wodzie? 

Najlepiej sprawdzić to samemu eksperymentalnie.

Ponieważ tym razem piekłam jednocześnie dwa chlebki w dwóch garnkach, więc to była świetna okazja, aby zrobić test porównawczy. Jeden garnek moczyłam 5 minut w wodzie, drugi 15 minut.
Piekarnik mój piecze raczej równo, więc położenie garnków w piekarniku było bez znaczenia. 

Włączona grzałka górna i dolna. Nie używam termoobiegu w czasie pieczenia w Garnkach Rzymskich.

Lubię chlebki, które są pięknie wyrośnięte, środek mają elastyczny i spieczoną, chrupiącą skórkę, pod warunkiem że nie jest ona popękana. Odpowiednio nawilżając garnek można ten efekt osiągnąć.

Oto wynik eksperymentu

Po godzinie pieczenia, chleb pieczony w garnku moczonym 5 minut miał mocno spękaną, ostrą skórkę. Ładnie to wygląda, ale krojenie takiego chlebka jest bardzo utrudnione.
Wnętrze chleba, w jednym jak i drugim przypadku bez zarzutu.
Chleb z garnka moczonego 15 minut wyrósł wyższy, skórka chrupiąca bez spękań. 


Dla pewności przy okazji kolejnego wypieku moczyłam garnek około 15 - 20 minut.

W przypadku, gdy piekarnik nie równo piecze (bo i to kiedyś przerabiałam), i chcemy piec równocześnie w dwóch garnkach, to garnek który będzie w strefie gdzie piekarnik mocniej grzeje, dobrze jest dłużej moczyć w wodzie - wydłużyć czas moczenia garnka o około 10 minut.

Chciałam podkreślić, że inaczej spawa będzie wyglądać jeśli chodzi o dobór optymalnego czasu moczenia garnka w przypadku pieczenia w garnkach nie szkliwionych, częściowo szkliwionych, czy pieczeniu bez pokrywki.Składniki:
  • 700 g mąki pszennej,
  • 300 g mąki żytniej razowej,
  • 50 g świeżych drożdży (lub 0,5 szklanki domowego zakwasu),
  • 1 łyżeczka cukru,
  • 2 łyżeczki soli,
  • 2 szklanki dodatków mix (słonecznik, siemię lniane, otręby pszenne)
  • ok. 3,5 szklanki ciepłej wody,

2 x Garnek Rzymski Dafi pojemność 2,5 litra
lub
1 x Garnek Rzymski Dafi pojemność 6,5 litra


Drożdże rozcieramy z łyżeczką cukru, mieszamy z odrobiną ciepłej wody, oprószamy mąką i odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.

Mąkę pszenną i żytnią mieszamy z solą oraz dodatkami, na końcu dodajemy wyrośnięty zaczyn drożdżowy i ciepła wodę. Całość mieszamy do osiągnięcia jednolitej masy.
Ciasto odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.

Garnki Rzymskie moczymy w wodzie, dla mnie optymalny czas to 15 - 20 minut. Ale tym razem jeden garnek moczyłam w wodzie 5 minut, drugi 15 minut. Efekt końcowy opisałam na początku, poniżej zamieszczam zdjęcia.

Ciasto, gdy podwoi swoją objętość, ponownie wyrabiamy, dzielimy na 2 równe porcje i przekładamy do Garnków Rzymskich, których wewnętrzne ścianki są posmarowane masłem i dokładnie obsypane otrębami pszennymi.

Nie trzeba czekać, aż ciasto ponownie wyrośnie. W piekarniku będzie miało doskonałe warunki do rośnięcia.

Garnki Rzymskie nakrywamy pokrywkami i wstawiamy do zimnego piekarnika, chleb pieczemy około 60 minut w temp. 200 st. C. Jeśli po tym czasie powierzchnia chleba nie jest wystarczająco rumiana i chrupka, zdejmujemy pokrywkę i dosłownie na chwilę jeszcze wstawiamy garnek z chlebem do piekarnika.

Uwaga:
  • Chleb pszenno - żytni na domowym zakwasie przygotowuję prawie w identyczny sposób jak ten na drożdżach, tyle że ciasto odstawiam na noc do wyrośnięcia, chlebki piekę na drugi dzień.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...